PÍSNĚ OD KRAJE ŠEDÉHO MOŘE / THESE LITTLE TOWN BLUES ARE MELTING AWAY (Lauluja harmaan meren laidalta / These little town blues are melting away, 2011)

Pipsa Lonka

Překlad: Alžběta Štollová
Žánr: činohra - drama
Obsazení: 13 mužů, 7 žen

Přírodní katastrofa ani vyšší věk nemusí člověku bránit v radosti ze života, ani ho odrazovat od nových začátků. Písně od kraje šedého moře / These little town blues are melting away je cituplná dystopie, která poeticky, hořce i melancholicky představuje "celé Finsko v dramatické miniatuře".  

 

Na pobřeží Baltského moře, v místě, které jen stěží můžeme nazvat vesnicí, žije několik lidí. Navzájem se znají jako své boty. Někteří z nich ještě mají sny. Jiní chtějí jen proplouvat životem. Domky tam jsou malé, lidé v nich velcí a v nákupním centru Štěstí se všichni stávají jen neviditelnými zákazníky. Pouze venku v přírodě se vše navrací do pořádku. Pouze tam jsou lidé sami sebou. Jenže voda pomalu stoupá a krajina se možná nenávratně mění. Změní se i lidé v ní?


Drama Písně od kraje šedého moře / These little town blues are melting away sestává z třiceti dvou obrazů, v nichž je důležitá kvalita a přítomnost světla. Dialogů zůstává poskrovnu. To běžné se stává metaforou, a naopak. Osvěžujícím prvkem poklidné katastrofické komedie je neviditelná postava vypravěče, snad anděla, který se skrývá ve scénických poznámkách.V humoru, lidskosti, promyšleném minimalismu a umně napsaných charakterech najdeme cosi z poetiky filmů Akiho Kaurismäkiho.

 

V českém prostředí jsou hry Pipsy Lonky zatím neznámé. Její drama Písně od kraje šedého moře / These little town blues are melting away bylo přeloženo do sedmi jazyků (angličtiny, němčiny, švédštiny, dánštiny, estonštiny, faerštiny a češtiny). Hra měla světovou premiéru v roce 2013 v Městském divadle v Turku a dále byla uvedena v Německu (Theater und Orchester Heidelberg) a Estonsku (Eesti Draamateater). Švédské divadlo v Helsinkách ji má na svém repertoáru od února 2016.  

 

Pipsa Lonka za svou hru Písně od kraje šedého moře / These little town blues are melting away získala hlavní mezinárodní cenu Heidelberger Stückemarkt 2014, prestižní finskou cenu Lea 2013 za nejlepší dramatický text roku a cenu New Baltic Drama 2011 (za finskou oblast).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.