MALIČKÁ V HLUBOKÉM LESE (La Petite dans la foret profonde, 2007)

Philippe Minyana

Překlad: Jan Krupa
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 4 ženy (počtem neurčený doprovod Královny, hlas lesa)

V jedenácti obrazech a dvou intermezzech převyprávěl autor příběh známý například z Ovidiových Proměn – o thráckém králi Théreovi, jeho ženě Prokné a její sestře Filoméle. V Minyanově podání je volným veršem psané drama doplněno epizujícími komentáři uvozujících vět, které jsou jako vsuvky či dovětky propojeny s hlavním textem replik natolik, že tvoří až neodlučitelnou součást.

       Tento příběh znásilnění a zmrzačení Královniny sestry a její krvavé odplaty je tak komentován samotnými postavami, až se může zdát, že tak trochu přihlížejí vlastním činům a vyprávějí o nich. V osobitém stylu uvozovaného jednání a promluv se ukřivděná Královna nakonec pomstí Králi za svou znásilněnou sestru tím, že jej nechá sníst vlastního syna.

       Poté, co Král zjistí, že zaplatil za to, co provedl, a z čeho se skládala jeho večeře, není už jiné cesty a loučí se se světem. Avšak místo smrti se Král, Královna i její sestra Maličká mění v ptáky a odlétají, přičemž po sobě na zemi zanechávají pouze důkazy a připomínky svých lidských skutků a vin.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.