ALL MY DREAMS COME TRUE. DISNEYOVKA O DEPRESÍCH A POHÁDKÁCH (All My Dreams Come True. Et Disneydrama om depression og eventyr, 2013)

Christian Lollike

Překlad: Jana Michalíková
Žánr: činohra (disneydrama)
Obsazení: 1 muž, 1 žena

A Co cejtíš ty právě teď? 
B Obrovskej stesk.
A Stesk po čem?
B Po něčem skutečnym. Po něčem, co by mě fakt vzalo. A nemyslim drogy nebo sex ani žádnej seberealizační projekt, jehož cílem je stát se mezičlánkem ve středně velkym mezipodniku a potom vylézt na Mount Everest. Už mám po krk věčný seberealizace.
A Taky nevim, co má vůbec cenu realizovat.
B Co říká tvůj muž?
A My spolu nemluvíme. Ne teď.
Už mě nedokáže ničím ohromit. Nedokáže se vypořádat s faktem, že je chlap. Pije zelenej čaj a peče chleba z domácího kvásku. Pořád se ptá: ”Po čem toužíš?” ”Po pohádce.”, odpovídám. ”Po pohádce... ale bílýho koně těžko vměstnáš do dvoupokojovýho bytu.” říká. ”Stačí mít fantasii,” odpovídám. A pak odejde do kuchyně ke svýmu kvásku.

 

Disney do našich životů vnesl nejen nevkusnou animaci, ale i naivní ideály o světě, ve kterém žijeme. „A“ by chtěla být jednou z princezen, o kterou se postará slepě zamilovaný princ. „B“ by chtěl být Aladinem, jehož kouzelná lampa mu pomůže dosáhnout čehokoliv. Jenže život takový není, nemají nic z toho, co by chtěli, a proto mají depresi. Vytváří si tedy svět, který do Disneyho universa vnáší naši každodennost. Sněhurka trpí posttraumatickým šokem, šťastný život až do smrti je nudný a plný nicnedělání a Strýček Skrblík sice plave v penězích, ale radši by si sehnal nějakou zamilovanou husičku a vnesl do svého života trochu emocí.


Princ: Co děláš? Ty utíkáš, Sněhurko?
Sněhurka: Jsem teď někdo jiný.
Princ: Já vím, co TO je. Nejsem to já? Zámek a kočár? Znuděnost. Sedět pořád vedle stejného muže. Je to ono? Představovat si, že vedle něj budeš sedět po zbytek života. Je to ono?! Je to strach ze závazků, z volby, Sněhurko, strach říct ano, naplno a bezezbytku, co, Sněhurko? Bez ironie. Bez sarkasmu. Je to ono?! Vzdát se představ o jiném životě. Vzdát se svojí otevřenosti a flexibility. Moct se vždycky chopit příležitosti, když se náhodou naskytne něco lepšího? Ale já tě miluju, Sněhurko.
Sněhurka: Já musím. Jsem teď někdo jiný.


Nekompromisní hra Christiana Lollikeho odhaluje umělé ideály, které nám prodávají velké korporace a ukazuje, že život rozhodně není pohádka.

 

Hra All My Dreams Come True. A Disney Drama of Depression and Fairy Tales měla v srpnu 2013 úspěšnou premiéru v dánském Aarhus Teater, německá premiéra se uskutečnila v květnu 2014 v Staatsschauspiel Dresden. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.