MEIN ZIEMLICH SELTSAMER FREUND WALTER (2014)

Sibylle Berg

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra – hra pro děti a mládež
Obsazení: 1 muž, 2 ženy

WALTER Moc planet jsem ještě nenavštívil. Jenom asi tak deset. (…) Ale stejně se mi nejvíc líbí doma. Možná proto, že tam vím, co lidi chtějí.
LISA A co chtějí?
WALTER U nás se lidi chtějí tulit, chodit na procházky a hrát si se zvířaty. No, prostě chtějí dělat jen ty důležitý věci, vždyť víš.
HLAS Lisa ale nevěděla, co to jsou ty důležité věci. Všichni dospělí, kteří neseděli na gauči, byli vystresovaní a měli pořád starosti s penězi.
LISA U nás jsou nejdůležitější peníze. A práce, kterou ty peníze vyděláváš.
WALTER To je trochu staromódní, ne?
LISA No jo. Ale nikdo doteď nic lepšího nevynalezl.


Lise je osm let. Ze šrotu dokáže sestavit počítač a své večery tráví tím, že pomocí svého astroprogramu sleduje vesmír a hledá v něm známky mimozemského života. Má pro to dobrý důvod, protože život, který žije na zemi, příliš příjemný není: Od chvíli, kdy její rodiče přišli o práci, se nezvedli z gauče. Společné večeře, povídání si a výlety jsou minulostí. Ve škole sedí Lisa sama a pod lavicí tajně čte knihy o fyzice. O přestávkách se snaží dělat neviditelnou – je totiž oblíbeným terčem posměšků pro spolužáky i učitele. Pak ale jednoho dne přistane v lese za panelákem, kde Lisa bydlí, vesmírná loď. Mimozemští návštěvníci si zemi krátce prohlédnou a obratem znechuceně odletí pryč. Jeden z nich se ale na zemi zapomene a skamarádí se s Lisou, která mu začne říkat Walter. Na Walterově planetě se všichni objímají, hrají si spolu a láskyplně se o sebe starají. Ani jedno z toho Lisa nezná. Walter se ji proto rozhodne pomoct a dát její život do pořádku.

 

Inscenace hry Mein ziemlich seltsamer Freund Walter (Consol Theater Gelsenkirchen) byla vybrána do soutěžního programu KinderStücke 2015 v rámci festivalu Mülheimer Theatertage 2015.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.