MIGHTYSOCIETY4 aneb JAK JSEM HLEDAL ŠTĚSTÍ V GLOBÁLNÍM VĚKU (mightysociety4)

Eric de Vroedt

Překlad: Martina Veliká
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Poslankyně Evropského parlamentu Henriette. Její přítel, vedoucí pracovník nadnárodního koncernu Raymond. Ve svém luxusním domě se chystají na slavnostní večer k čínskému velvyslanci, ale zaskočí je dva neznámí příchozí, Dick a Sharon, kteří si s nimi chtějí něco vyříkat.
       Všichni se mají dobře. Nikdo z nich není nemocný, mají kde bydlet a co jíst, cestují. Henriette s Raymondem ale mají lepší startovní pozici, patří k těm, kteří směr udávají a ovlivňují životy ostatních, a to nejen v Nizozemsku, potažmo v Evropě. Rozhodují o továrnách a zaměstnancích po celém světě. Jenže ti, kteří je volí a pracují pro ně, bydlí stále nedaleko. A ve chvíli, kdy hrozí, že jejich středostavovská evropská idylka nepotrvá navždy, začínají hájit svá práva na komfort a bezstarostný konzum.  
       Tématem mightysociety4 s podtitulem Jak jsem hledal štěstí v Globálním věku, je globalizace. Ukazuje, kam až může zajít touha přinášet zisk, ze které se stal již spíše zvyk a nutnost, o to však nemilosrdnější. Politická opatření a dotace podporující rozvoj mimo Evropu, tam, kde dýchá znečištěný vzduch někdo jiný, se však netýkají pouze levné pracovní síly na druhé straně zeměkoule. Indická operátorka bere práci holandské mamině, která není dostatečně flexibilní, naopak je příliš asertivní a zvyklá na pohodlný životní styl. Co se stane se zhýčkanou střední třídou v Evropě, až si její nadřízení uvědomí, že je pro ně příliš drahá? Kdo ji zaměstná a přispěje jí na druhé auto a kvalitní školy pro děti? A kdo za to všechno může? Střední třída se bouří a jde si to vyřídit s „těmi nahoře“. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.