MIGHTYSOCIETY1 aneb JAK JSEM SE I JÁ NAUČIL MILOVAT NEJNOVĚJŠÍ POLITICKÝ ZÁZRAK (mightysociety1, 2004)

Eric de Vroedt

Překlad: Veronika Horáčková
Žánr: činohra
Obsazení: 2 muži, 1 žena

Ve vkusně zařízené konferenční místnosti se sejde nevýrazný politik, který je dvojkou na volební kandidátce, se svou osobní koučkou. Jejich úkolem je probrat, kdo se stane prvním mužem strany poté, co zmizel její lídr. Na bojovou poradu je přizván politikův bratr, mediální mág, který je schopný strhnout na svou stranu snad kohokoli. Ačkoli se politik touží stát novým volebním lídrem, jeho bratr a osobní guru ho přesvědčí, aby uvolnil místo právě zrozené politické celebritě.

 

mightysociety1 je první částí z desetidílné řady divadelních her z pera dramatika a režiséra Erica de Vroedta. Ta zpracovává množství aktuálních témat jako je politika, terorismus či globalizace. Kromě samotných divadelních představení byl vytvořen i prostor pro diskuzi se zajímavými hosty. Projekt mighytosicety se setkal s příznivou odezvou kritiků a získal několik ocenění, například Amsterdamprijs, cenu kritiky Prijs van de Kritiek či Clara Meijer-Wichmann Penning.

 

mightysociety1 je politickou satirou, při jejímž psaní se autor inspiroval filmy jako Televizní společnost či Vrtěti psem a vystoupeními Ronalda Reagana. Hra pojednává o světě, v němž jsou slova důležitější než ideály. Není podstatné, jaký názor člověk zastává, ale jak jej dokáže prezentovat. Tradiční hodnoty se vytrácejí a jejich místo zaujímají bezobsažné slogany. Z politiky se stává spektákl a z politiků showmani. Hra měla premiéru v říjnu 2004 v amsterdamském divadle Frascati. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.