NÁVOD NA JEŠTĚ LEPŠÍ ŽIVOT (Blauwdruk voor een nog beter leven, 2014)

Ilja Leonard Pfeijffer

Překlad: Markéta Kluková
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Tři mladí umělci Hilde, Otto a Leo prahnou po naprosté autonomii v životě, umění i lásce. Dokáží si ji udržet, nebo se nechají zlákat komerčním úspěchem a konejšivými životními jistotami?         

  

Blauwdruk voor een nog beter leven (pracovní název – Návod na ještě lepší život) je duchaplná komedie, která si bere na paškál nespoutaný umělecký svět. Snaha uniknout konvencím, splnit si své sny a nepodlehnout komerci je vlastní i hlavním postavám této hry. Dané trio ještě doplňuje Leův bratr Ernst, který jako úspěšný bankéř představuje přesný opak umělců a stojí tak na druhé straně barikády vyzbrojen penězi a sarkasmem. Hilde se pak při hledání normálního života zmítá v milostném čtyřlístku, životní jistoty však nenajde u žádného ze tří mužů. Poslední postavou je matka Ernsta a Lea, která otevírá téma rodinné tragédie a umocňuje pocit, že se postavy samy nachází v divadelním představení, nad nímž ztrácí režii.


Ve světě, kde mají principy menší cenu než kdejaké pozlátko, se současní umělci často vzdávají vlastní identity s vidinou úspěchu a finanční nezávislosti. Dříve nebo později musí i tito třicátníci ustoupit ze svých vysokých standardů a ideálů. Nakonec tedy zjišťujeme, že právě bohatý bankéř si za svými principy stojí více než odhodlaní umělci.


Hra nizozemského básníka, prozaika a dramatika Ilji Leonarda Pfeijffera je inspirována dílem Design for living (1933) anglického dramatika Noëla Cowarda. Jedná se však o moderní drama plné brilantního humoru a ironie, které skýtá prostor k improvizaci a variabilitě ztvárnění. Díky své aktuální tématice vybízí dílo k celospolečenské diskuzi o směřování dnešní společnosti. Hlavní postavy se totiž potýkají s existenciálními problémy naší generace, když bloudí mezi touhou po svobodě a přáním vést normální život, mezi odvahou o něčem snít a strachem ze zlého snu, mezi principy a penězi.


Komedie Blauwdruk voor een nog beter leven měla úspěšnou premiéru v listopadu 2014 na scéně Královského divadla (Koninklijke Schouwburg) v Haagu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.