LIVING DEAD aneb MONSTERS OF REALITY (LIVING DEAD eller MONSTERS OF REALITY, 2015)

Christian Lollike

Překlad: Jana Michalíková
Žánr: činohra
Obsazení: 3 postavy (variabilní)

A Nedokážu se soustředit dost dlouho na to, abych mohl mít dlouhé pocity.
B Silné pocity.
A Ne, dlouhé pocity. Něco silného cítit dokážu, ale jenom hodně krátce. Když se se mnou například rozešla moje holka. To mě fakt vzalo, ale když se potápí loď s pěti sty černochy, můžu si pomyslet, že je to hrůza, ale…
B To proto, že sebelítost je silnější než soucit s ostatními.
C Není silnější. Jenom intenzivnější. Je teď a tady.
A Nechápu, že nefunguje takový ten mechanismus vždyť-je-to-přece-člověk-jako-já. 
B To proto, že jsou tak černí. Nejsou jako ty – to vidíš na první pohled.
C Nebo proto, že jich je tolik. Do tolika lidí se vžít nedá.


Přes Středozemní moře se přelévá vlna uprchlíků a nic ji nezastaví. Nezastaví ji ledová voda, námořní katastrofy, bezcitní převaděči ani Frontex. Udělají cokoliv, aby se dostali do Evropy. Tým evropských filmařů o nich připravuje film. Horor. Protože jenom ten dokáže v lidech ještě vyvolat nějaké emoce. Bude to film o zombících a o upírech. Jenomže kdo jsou vlastně zombie? Jsou to uprchlíci, kteří se jako bezejmenná armáda valí na Evropu? Jsou to západní politici, jejichž bomby a války a jimi odsazené loutkové vlády vyvolávají uprchlické vlny? Jsme to my, ze kterých se ve slepé honbě za úspěchem stala prázdná těla bez duší? Nebo to jsou zbrojařské firmy a bezpečnostní průmysl, který na tom všem vydělává?
A kdo komu vlastně saje krev?

 

Christian Lollike vedl pro potřeby své hry rozhovory s uprchlíky, politiky, pracovníky Červeného kříže i pobřežních stráží. Výsledkem je hororové drama, které důmyslně obnažuje rozličné podoby a odstíny strachu. Strachu, který uprchlická vlna vyvolává v obyvatelích Evropy a u evropských lídrů, ale i strachu uprchlíků opouštějících své domovy.

 

Divadelní hru v současnou chvíli připravuje dánské divadlo Sort/Hvid ve spolupráci s Aarhus Teater (premiéra plánovaná na listopad 2016) a německé Ruhrfestspiele ve spolupráci s Staatsschauspiel Dresden (premiéra plánovaná na květen 2016).

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.