PLECHOVÝ BUBÍNEK (Die Blechtrommel, 2010)

Armin Petras, Günter Grass

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži, 4 ženy (lze obsadit variabilně)

Hlavní postavou slavného díla Güntera Grasse odehrávajícího se v 1. polovině 20. století je Oskar Matzerath. Oskar Matzerath se o svých třetích narozeninách rozhodne, že už nebude růst a místo toho začne bubnovat a křičet. Jeho životní cesta vede přes druhou světovou válku, nacistické šílenství, až po hospodářský rozmach a je epickým vyprávěním jednoho „trpaslíka“, který se nechce nechat vyhnat z ráje dětství, tvrdošíjně zůstává malým dítětem, ale na svět se dívá očima dospělého. Ve městě Gdaňsk rozehraje svou hru odmítání a protestu s Poláky, Kašuby, Němci, katolíky, protestanty, Židy a dalšími, které na své cestě potká…


Günter Grass napsal svůj román Plechový bubínek (1959) ve svých dvaatřiceti letech. Přes počáteční kontroverze je Plechový bubínek dodnes považován za nejvýznamnější německý poválečný román. V roce 1979 byl román zfilmován (režie: Volker Schlöndorff; scénář: Jean-Claude Carrière, Volker Schlöndorff, Franz Seitz). Snímek získal Zlatou palmu na MFF v Cannes a Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 1999 byl Günter Grass oceněn Nobelovou cenu.


Dramatizace Armina Petrase měla premiéru 8. září 2010 v Ruhrtriennale Bochum. Úspěšná berlínská premiéra se odehrála 26. září 2010 v Maxim Gorki Theater Berlin (režie: Jan Bosse).

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.