DIVNÁ DOBA, DIVNÁ LÁSKA, DIVNÉ ŽIVOTY

Viliam Klimáček

Překlad: Karel Král
Žánr: černá komedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy

Komedie noir pro čtyři herce aneb tři malé hry s dvěma písněmi a jedním ukřižováním.

 

Jak má dramatik reagovat na vlnu násilí a xenofobie, která zaplavila svět v posledních letech? Kurzor ještě bliká a hra je už v té chvíli neaktuální. Co s tím, když je realita rychlejší a krutější než my? Tato „trojhra“ existuje i proto, že se kvůli tomu odmítám zbláznit.

 

Hra první: DIVNÁ DOBA – klipová montáž krátkých fragmentů: Spamy z Pobřeží Slonoviny chybnou gramatikou oznamují, že jsme zdědili milión. Muž, převlékající se za ženu, aby jeho syn měl matku. Konspirace nad obálkou časopisu Economist. Frustrovaná žena z nadnárodní korporace se ventiluje xenofobními maily. Konspirace nad časopisem Zahrádkář. Muž s kamarády tajně cvičí boj v lese, aby ochránil svou vlast. Babka s nostalgií vzpomíná na socializmus a dovolenou na Balatonu, zatímco její vnuk se nudí, protože zítra jede zase do Paříže. EU chce klonovat nějakou historickou osobnost, která nás vyvede z krize. V každém státu je o tom referendum. Který velikán nás spasí?

 

Hra druhá: DIVNÁ LÁSKA – čechovovské minidrama: Anna je dirigentka, Natália hraje na kontrabas. U samovaru vyjde najevo, že Natália dala už dva nástroje do zastavárny a hraje jen ústy. Za peníze kupuje vodku svému muži, aby ji miloval a nebil ji. Natálii chtějí z orchestru vyhodit, ale carský úředník se jí zastane, je to sestřenice jeho ženy. Do retro příběhu vstupuje autor a hovoří o ruském útoku na Ukrajinu a o svých známých, kteří věří Putinově internetové propagandě a taky o bezmocnosti svým psaním ovlivnit svět. Ale aspoň v této hře je autor bohem – zařídí, aby Natálii koupili třetí kontrabas. Skandál, tohle by se v Petrohradě stát nemohlo!


Třetí hra: DIVNÉ ŽIVOTY – scénář fiktivního filmu BUTIK NA KORZE, inspirovaného oscarovým Obchodem na korze. Slovenské městečko, dnes. Xenofobní útoky proti homosexuálům a lesbičkám. Gayové jsou označeni růžovým trojúhelníkem a přichází o svůj majetek a své obchody. Nejlepší je utéct na Mars, kde Holanďani chystají misii... Viktor, majitel butiku, gay, si vezme Annu za formální manželku. Doteď žila v lesbickém vztahu s Aniko, bigotní křesťankou, která tají svůj „hřích“, ale ze žárlivosti napíše anonym na falešné manželství. Viktor se oběsí a Aniko se za svůj čin potrestá jako Kristus: přibije si ruku ke stolu. Viktorova duše letí vesmírem – směřuje na Mars...

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.