DEŇ, KEDY ZOMREL GAGARIN

Viliam Klimáček

Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 1 žena

Ľudstvo už netúži po hviezdach, preto zomiera. Ostala mu len táto planéta a na tej chce každý každého akurát tak ojebať a potom mu podrezať krk.

 

Dvě utopie s mezirealitou pro tři muže a jednu ženu. Jednotlivé utopie či mezireality (Hviezdy, Gagarin, Vesmír) se odehrávají v ideálním světě v duchu EXPO 1958, na přísně střežené vojenské základně z roku 1988 nebo na palubě vesmírného korábu a v řídícím centru na Zemi 2018.

 

Hrdinka prvního příběhu se narodila přímo ve výstavním areálu EXPO 1958 a objevila mj. antihmotu, která prý na Slovensku pohlcuje vše a ještě se dá skvěle zpeněžit. V druhé části hry jsme svědky debaty vojáka se svým nadřízeným důstojníkem v den výročí dvaceti let od smrti J. A. Gagarina. Třetí část se odehrává v kokpitu vesmírné lodi ISS Europe, modulu Štefánik, kde právě dramaticky ubývá kyslík. Pomůže hlavnímu hrdinovi letové středisko, kde je přítomen nekompetentní ministr obrany, ale i jeho nevěrná žena Táňa? Klimáček svým charakteristickým tragikomickým stylem analyzuje význam „deflorace vesmíru“. 

 

Text vznikl v roce 2014, jako součást projektu slovenského Divadelného ústavu „EÚ očami drámy / ÓDY ČI FRAŠKY“. Cílem projektu byla podpora vzniku nových dramatických textů slovenských dramatiků a dramatiček, které by reflektovaly období spojené s integrací a členstvím Slovenska v EÚ.

  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.