PŘÍZRAK OBYČEJNOSTI (Tavallisuuden aave, 2015)

Saara Turunen

Překlad: Alžběta Štollová
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

Mystérium 

Žena je mystérium, říká muž, úplně jako by ženu obdivoval. Žena dokáže rodit. Mystérium není možný pochopit. Mystérium je záhada. A když se záhada rozluští, tak už to není žádná záhada.
Za záhadou se ukáže člověk. A kdyby byla i žena člověk, mohl by muž zůstat ve stínu. Žena by si dělala, co by chtěla, sežrala by muže zaživa. A proto: mystérium, řekne muž, a žena skočí
na špek. Žena si myslí, že se jí lichotí. A tak mystérium rodí děti. Mystérium vozí kočárky. Mystérium vyměňuje plenky. Mystérium uklízí podlahu. Mystérium dělá pořádek v kuchyňský lince. Muž si zatelefonuje a odjede autem pryč. Mystérium vezme několik mrkví a dá je do hrnce. Mystérium pláče. Proč tak často pláčou?

Co když člověk nenávidí svou vlastní zem? Co když nenávidí svůj domov? Co když nenávidí sám sebe? Co může v takovém případě dělat? Kam může v takovém případě jít?

Hrdý buď, žes Fin. Tragikomická zpověď mladé finské dramatičky, o hledání ideálního ostrova pro své vlastní já. Autorčina cesta z domova napříč kulturami s cynickým nadhledem vyvrací verše Johna Donna, že „žádný člověk není ostrov sám pro sebe“.

Hra vznikla jako dárek pro Divadlo LETÍ k jeho 10. výročí. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.