FANTOM MORGALU (umělecká komedie, první část tzv. Brněnské trilogie)

S.d.Ch.

Obsazení: 13 mužů, 3 ženy

V Moravské galerii se začnou ztrácet celé výstavy, přes noc. Artefakty však nejsou nikdy daleko, nýbrž v toaletních mísách galerie. Řádění fantoma Morgalu přijíždí řešit ministr kultury a profesor Milan Knížák, který navrhuje čelit nepříjemné situaci výstavou vlastních prací, což je přijato skoro s povděkem.

V druhém aktu se v ohavné kavárně Místodržitelského paláce rozbíhá zajímavá konfrontace brněnské kulturní fronty s problémem zachování této hnusné kavárny. Tato marginálie demaskuje hlubší problémy brněnské kultury, třeba, že se zabývá margináliemi. Nejvíce proti všem nešvarům bouří Nonkomformní autodidakt. Scénou občas probíhá lobující účastník výběrového řízení na post ředitele Moravské galerie Press. Všichni jsou zvědavi, jestli výstava profesora Knížáka odolá vandalskému nájezdu fantoma.

Na začátku třetího aktu se ukáže, že odolala, protože v míse je sám emeritní ředitel Národní galerie Knížák a už tam není na jeho artefakty místo. Naštěstí vchází čerstvě zvolený ředitel Morgalu, kterým se stal buřičský Nonkomformní autodidakt s jasnou koncepcí: Nic neměníme!

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.