Mittelpunkt, Hilel (ISR)

Mittelpunkt, Hilel

*1949

Patří ke klasikům izraelské divadelní tvorby, kterou vystudoval na univerzitě v Tel Avivu, kde dnes žije. Jeho hry uvádí nejvýznamnější izraelská divadla jako Kameri a izraelské národní divadlo ha-Bima. V telavivském divadle Bejt Lesin působil v letech 2006 – 2013 jako hlavní dramatik a umělecký poradce. Vlastní i zahraniční hry také režíruje. Kromě toho je autorem několika filmových scénářů.
Ve své tvorbě Mittelpunkt často komentuje politickou i společenskou situaci a demytologizuje hrdinství skutečných i fiktivních postav. Jeho hra Gorodiš, v jejímž středu stojí hrdina Šestidenní války, nejmladší brigádní generál Šmuel „Gorodiš“ Gonen, jejž další Jomkipurská válka společensky i kariérně zcela zdiskreditovala, vstoupila v Izraeli do moderního divadelního kánonu.
Ve hře Makolet (Samoobsluha), která byla poprvé uvedena v roce 1982, portrétuje rodinné vztahy, které dodnes stojí ve středu zájmu Mittelpunktovy tvorby. Zatímco ve svých ranějších textech se zabýval problematikou přistěhovalectví do Izraele, v novějších hrách se otázka přístupu většinové společnosti k cizincům a menšinám objevuje znovu, ale v novém kontextu ilegálních migrantů či Palestinců. Tato témata spolu s kritikou maloměšťáctví a vztahu moderní společnosti k penězům a prestiži vlastního postavení tvoří univerzální tematický základ Mittelpunktovy tvorby.


Synopse

NEHODA