Goos, Maria (NLD)

Goos, Maria

Maria Goos (*1956 Breda, Nizozemsko) Oceňovaná nizozemská dramatička, režisérka a scenáristka. Maria Goos působila jako režisérka v různých divadelních společnostech a poté, co v roce 1982 ukončila Akademii Dramatic Art v Maastrichtu, byla několik let také uměleckou vedoucí divadelní společnosti De Kompaan. Její dramatická tvorba zaznamenala v 80. letech v Nizozemsku velký úspěch. Na začátku 90. let začala psát také televizní hry, nejslavnější z nich byly seriály Called to the Bar a Old Money, které získaly řadu ocenění. Jejím návratem k divadlu byla hra Family pro společnost Het Toneel Speelt, která byla trhákem nizozemské divadelní sezóny 2000- 2001. Televizní adaptace této hry získala první cenu Gouden Kalf za nejlepší televizní hru a Dutch Film Critics Award na festivalu v Utrechtu v září 2001. První část své další hry A Table for Four režírovala autorka téhož roku v Theatre Bellevue/Nieuwe de la Mar v Amsterodamu a dočkala se obrovského úspěchu mezi diváky i odbornou veřejností.
     V roce 2002 uvedla Maria Goos svou hru Kloaka (Cloaca), která se opět stala hitem nizozemské divadelní sezóny 2002-2003. V září 2004 měla premiéru ve slavném, nově zrenovovaném divadle Old Vic Theatre v Londýně v režii Kevina Spaceyho. Úspěchu se hra dočkala i při svém uvedení například v Německu a Španělsku. Televizní adaptace hry měla premiéru na Dutch Film Festival v září 2003, kde získala cenu diváků a speciální cenu pro hlavního herce. V roce 2004 byla tato adaptace oceněna Dutch Academy Award za nejlepší televizní drama. Také filmová verze zaznamenala obrovský divácký úspěch. Hra Kloaka, v českém překladu také Fuk!, byla s úspěchem uvedena i u nás, a to na prknech Jihočeského divadla v Českých Budějovicích a v pražském Divadle pod Palmovkou, kde hlavní roli ztvárnil Jiří Langmajer.

Maria Goos je mimo jiné držitelkou nizozemské literární ceny De Gouden Ganzenveer (2005), divadelní ceny Edmonda Hustinxe a ceny Lira Script Award (2001).


Synopse

RODINA

KLOAKA

OPONA!

VÝPOMOC

JSME TU PRO ROBBIEHO