SLUŽEBNÍK (Palvelija, 2015)

Kari Hotakainen

Překlad: Alžběta Štollová
Žánr: činohra (monodrama)
Obsazení: 1 muž (nebo 1 žena)

Vtipné, lehké, detektivní! Trochu k zamyšlení a trochu à la seminář od Cimrmanů. 

„Lidská povaha z pohledu kriminalisty” je tématem přednášky vrchního komisaře Jylhämöho. Charakter člověka se projeví například v těžké situaci, během roztržky nebo ve službě. Proto se policista postupně vžívá do představitelů řady běžných povolání od porodní báby po kadeřnici-holičku, psychiatrickou sestru až ke kostelníkovi a knězi. Co znamená být služebník? Je to povaha nebo role? Co člověk ještě může po druhém chtít a kdy už zachází příliš daleko? Tentýž komisař vede vyšetřování závažného trestného činu, které ho donutí propojit své úvahy o lidské povaze s otázkami, kdo a za jakých okolností je schopen zabít člověka.

Monodramatická forma hry přímo vybízí k tomu, aby se Služebník stal hitem malých scén nebo zájezdní inscenací, ve které zazáří silná herecká osobnost.

Finská premiéra hry Služebník proběhla na studiové scéně Městského divadla v Helsinkách v roce 2015. Námět hry se zrodil z mnohaletého přátelství mezi spisovatelem Karim Hotakainenem a hercem Marttim Suosaloem. Hotakainen si všiml, že jeho přítel je rozený služebník, tak mu taky prokázal službu a napsal pro něj divadelní monolog. Ačkoli divadelní produkce ve Finsku obvykle skončí po několika týdnech od premiéry, Martti Suosalo s touto hrou hostuje po celé zemi doteď, pokud mu to jeho ostatní pracovní povinnosti dovolí.

Kari Hotakainen rozpracoval ústřední téma dramatu Služebník ve svém románu Henkireikä (2015), který tragikomicky popisuje anatomii zločinu.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.