JÁNOVA MAĽBA

Ervín Hodulík

Obsazení: 7 mužů, 3 ženy

Děj hry se odehrává v malém bytě, pod kterým se nachází malý domovní sklep. Slouží jako dočasný kostel (původní kamenný byl zbourán a na jeho pozemku vyrostlo nákupní centrum) a bytové prostory jako fara, kde působí kněz se svým pomocníkem/kostelníkem - křesťanským utečencem z Iráku.

Místní farníci žijí na nevábné adrese, na sídlišti s nejlevnějšími byty ve městě, které je pověstné svou kriminalitou, nízkou životní úrovní a celkovou apatií jeho obyvatel. Vědí přesně, kde je jejich místo a o životě ve vilách na nedalekém kopci si už ani nenechají zdát. V bezbarvé atmosféře sídlištního světa se fara s kostelem stávají místy, kde je někdo vyslechne, kde si mohou postěžovat a najít naději, aby mohli dál čelit nelehkým životním podmínkám.

Kněz, ke kterému mnozí vzhlížejí a mají v něm oporu, si ve svém nitru prochází vlastní krizí. Je pronásledován ženským démonem, kterého si vytvořila jeho vlastní mysl. Útěchou a únikem před sebou samým se mu stává nástěnná malba v prostorách sklepa. Do ní vkládá své pocity a reflexi světa kolem sebe, zatímco jeho pomocník bojuje vlastní bitvu o ticho s teplárenskou společností, která vlastní hlučné čerpadlo pod bytem.

Hra získala 2. místo v soutěži dramatických textů Dráma 2018.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.