TŘI SILÁCI NA SILNICI

Vít Peřina

Žánr: loutková komedie
Obsazení: variabilní dle inscenačního řešení

Určeno dětem od 6 let stejně jako dospělým divákům, obzvláště motoristům.

 

V pohádkách je číslo tři odjakživa jedničkou. Král mívá tři dcery, zkoušky princů mívají tři úkoly a Děd Vševěd míval o tři zlaté vlasy více, nežli potkal Plaváčka.

Tři jsou i hrdinové této hry. A co víc, jsou to bratři, jak se patří! Jsou to totiž náramní siláci. Jenomže doposud svou sílu před okolním světem tak trochu ukrývali. Celý svůj dosavadní život totiž strávili doma u maminky.

Ta se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. A bratři sílili a sílili, až byli silní, jako býval silný jejich nebožtík táta. Mámě nezbylo, než jim otevřít tajemnou zamčenou kůlnu vzadu na dvorku a ukázat jim dědictví po tátovi. Tři krásné motorky. Pro každého jedna. A právě na nich vyrážejí v úvodu hry Josífek, Martínek i Péťa do světa na zkušenou. Když už jsou jednou tři bratři, jako z pohádky, tak se to od nich tak nějak očekává.

A jak už to tak v pohádkách bývá, napekla jim máma na cestu buchty a dala jim také několik rad. Nejdůležitější byla samozřejmě rada třetí a poslední: „Nezapomeňte, že nejsilnější budete pouze tehdy, když své síly spojíte!“ Jenže právě tuhle radu tři bratři nejspíše na odchodu neslyšeli, anebo jí neporozuměli. Protože sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne. A za jeden provaz obzvlášť. Například když vám vysněnou nevěstu unese na dálnici zlotřilý kamioňák.

Pohádkově laděná komedie, zasazená do motoristického prostředí, v němž spolu s hlavními hrdiny potkáme sličné pumpařky, zarostlé stopaře, geniální automechaniky i unavené silničáře, je určena dětem od 6 let i jejich dospělému doprovodu.

Součástí textu je i řada písniček pro motorkářskou kapelu, která v původní inscenaci v Divadle ALFA Plzeň celé představení naživo podbarvovala.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.