FINANČÁK (Der Fiskus, 2019)

Felicia Zeller

Překlad: Jitka Jílková
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 4 ženy

Ve zchátralé budově finančního úřadu se tým vedoucí oddělení Nele Neuerové pokouší vykonávat každodenní činnosti.

Hromady dokumentů, špatně vyplněné formuláře, nekončící proud stížností. Atmosféra je neradostná. Do toho všeho se vedoucí oddělení stala ambiciózní Nele (45 let, vyšší platová třída), ačkoli nejzkušenější a služebně nejstarší úřednicí je Bea (55 let, vyšší platová třída). Bea ví o komplikovaných daňových zákonech v podstatě všechno, ale nikdo se jí na nic neptá. Usilovně pracuje na vyřešení těch nejzapeklitějších případů, ale její novou vedoucí to nezajímá. Složité analýzy Nele nic neříkají, ta už se vidí jako šéfka celého finančního úřadu. Úřednice Elfi (28 let, střední platová třída, pravděpodobně těhotná) promávne každý případ, kterému nerozumí, všechno ostatní vyřizuje se stále větší úřednickou přísností. S manželem Reinerem (30 let, střední platová třída) ji spojuje radost, s jakou propojují svá daňová přiznání a využívají všemožná daňová zvýhodnění pro manželské páry. Ve volném čase se v práci spíše pohodlný Reiner věnuje skládání písňových textů, pro něž stále hledá inspiraci. Šikovná auditorka Fatma (35 let, vyšší platová třída) se vždycky objeví ve správný okamžik, alespoň ze svého pohledu.

Daně. Nikdo je nemá rád. A nesmíme zapomínat, že i úředník je daňový poplatník. Koneckonců, každý musí zaplatit. Nebo ne? Běžný daňový poplatník versus obrovské firmy. Kdo nezná daňové triky, ať se stydí.

Felicia Zeller ukazuje s úsměvem drobné daňové uniky každého z nás, ale poukazuje i na velké daňové zpronevěry, kterým se běžný daňový poplatník jen diví.

Hra byla nominována na Mülheimer Dramatikerpreis za rok 2019.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.