UPRATOVACIA ČATA (2020)

Ervín Hodulík

Žánr: komedie
Obsazení: 2 muži, 2 ženy (muž a žena – variabilní)

Město, do kterého se kvůli levné administrativní pracovní síle přesouvají mnohé Shared service centra a kvůli čemuž se staví nové a nové kancelářské budovy, začíná postupně pociťovat nedostatek manuálních pracovníků pro zabezpečení chodu officů. Uklízeči si mohou vybírat a jako nedostatkové zboží na trhu také žádat větší finanční ohodnocení.

Proto se stane, že po neúspěšném vyjednávání o zvýšení mzdy nenastoupí zaměstnanci uklízecí firmy jedno ráno na směnu. Pro danou společnost je tak ohrožený nejen hygienický standard, ale i samotný business. Nemluvě o dobré reputaci, pokud by pobočku navštívil nějaký zahraniční klient. Vedení se proto rozhodne do uklízecích pozic dočasně začlenit vlastní administrativní zaměstnance. Vznikne tak tým Service providerů, kteří mají zabezpečovat chod na všech poschodích kancelářské budovy. Takovými tasky, jako je umývání záchodů, doplňování toaletních potřeb, luxování, umývání nádobí a leštění stolů, jsou pověřeni zaměstnanci, kteří se přihlásili dobrovolně, byli vylosováni, nebo se dopustili nějakého business incidentu. V ostatních zaměstnancích společnosti přirozeně narůstá strach z možného přeřazení do jednoho z uklízecích týmů, čímž se zvyšuje jejich produktivita a Shared service centru narůstá zisk. Proto se z dočasného zařazení stává trvalé a vytvoření Service provider týmu se ukazuje jako úspěšný manažerský model.

Přeřazení zaměstnanci si na druhé straně většinou pochvalují, že jim zůstaly stejné platy a nemusí pracovat ve stresovém prostředí. Takže jsou vlastně spokojení, až na bývalého Project Coordinatora, který se cítí ponížený a chce se vrátit zpátky na své bývalé místo. Zaujme ho nápad jeho kolegy Huga a začne pracovat na uklízečské stávce. Ta by mu měla zabezpečit návrat za monitor. Zakládá stávkový výbor. Snaží s přesvědčit kolegy, že to dělá pro jejich dobro a jako hlavní přesvědčovací argument používá vrácení benefitů, o které přišli, protože to je to jediné co jim na nových pozicích chybí. Jeho plán postupně krystalizuje. Zapojují se do něj i další skupiny ve společnosti, jako jsou například mladí Křesťani, požadující veřejné nošení znamení jejich víry. Povstání nespravedlivě přeřazených a umlčovaných zaměstnanců má vypuknout na svátek práce. Hlavní organizátor má v ten den všechno připravené a neváhá dopustit se násilí, jen aby dotáhl svůj projekt do úspěšného konce. Jediné, s čím však nepočítal, je pěkné květnové počasí.

  Text ve slovenštině v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.