O HODINĚ NAVÍC ANEB POTLACH V HUSTNÍKU (2018)

Vít Peřina

Žánr: loutková komedie
Obsazení: variabilní dle inscenačního řešení

Určeno dětem od 6 let stejně jako dospělým divákům, obzvláště milovníkům trampingu.

 

Dvakrát do roka se posouvá čas. Na jaře o hodinu dopředu, a aby se to vyrovnalo, tak se jedné podzimní noci ručičky všech hodin vracejí zase o hodinu zpátky. Díky tomu bývá ona říjnová sobotní noc o hodinu delší. A právě během této tajůplné „hodiny navíc“ vrcholí loutková komedie pro celou rodinu O hodině navíc aneb Potlach v hustníku.

Jejími hlavními hrdiny jsou sourozenci Maruška a Honzík, kteří žijí pouze s tatínkem kdesi v panelákovém bytě na okraji velikého města. Jednou se však otec rozhodne vzít své děti na noc do lesa, kde trávil se svým tátou trampem dětství on. Zavede je do staré trampské osady, ukryté v opuštěném lomu hluboko v lesích. Netuší, že se tam právě koná sraz trampů, řečený potlach. A tak zde dětem představí řadu starých známých podivného vzezření a ještě podivnějších jmen: Bobra, Jelena, Rádio, Šedého vlka, Raketu či třeba Kachnu…

A jelikož trampové právě „zavírají les“ a připravují ho na blížící se zimu, zůstanou všichni vzhůru až do onoho kouzelného okamžiku, kdy se čas posune o hodinu nazpět. V ten moment se začnou dít věci, o kterých se dětem a trampům nejspíš nikdy ani nezdálo… Trampové se totiž v onu magickou chvíli všichni do jednoho promění do podob svých vlastních přezdívek. V Šedém vlkovi se probudí šelmovské pudy, Rádio se snaží naladit cokoliv jiného než Rádio Country, Raketa prorazí střechu osadního srubu a odletí neznámo kam a Jelen? Tomu začne jít doslova o život! Vždyť v lese se tu noc koná hon na jeleny!

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.