MASKY

Vít Peřina

Žánr: komedie, činohra (částečně v maskách)
Obsazení: variabilní (7 herců)

Určeno mládeži a dospělému publiku

Inspirováno skutečnými filmy

Na úřadě vlády přijímá Premiér své stranické kolegy a zároveň ministry. Dožaduje se na nich peněz, které jim dal za úkol „ulít stranou“ z jejich ministerstev pro potřeby předvolební kampaně.

Ministr financí, ministr obrany, ministr vnitra i ministr bez portfeje však v tomto úkolu selhali.

Premiér ve svém vnitřním monologu divákům odhaluje skutečnost, že si celý život nasazuje rozličné masky. Jednu má pro voliče, jinou má pro spolustraníky, další masku si nasazuje před novináři či dokonce před vlastní rodinou. Tak často chodí v rozličných maskách, až se sám bojí, co zůstalo pod maskou z něho samotného.

I nyní si musí nasadit masku – masku přísného šéfa. Vyhrožuje svým ministrům ztrátou jejich funkcí, pokud mu do druhého dne neseženou požadované (a nemalé) množství peněz.

Do toho přichází opozdivší se ministr kultury Pepa. Zdržel se na Karlově mostě, kde u jednoho stánku objevil obličejové masky v podobě všech členů vlády včetně pana premiéra. Zakoupil je coby dárek pro všechny přítomné. Snaží se premiérovi zalichotit zmínkou o tom, že právě jeho maska jde mezi lidmi na dračku – sám byl svědkem, jak ji někdo koupil hned v deseti kopiích! Ale premiér zhnuseně odhazuje svou masku na stůl a s připomínkou běžící lhůty na sehnání peněz opouští místnost.

Ministři netuší, kde do druhého dne sehnat tolik peněz. To snad aby vykradli banku. A právě tato poznámka přivede ministra kultury na nápad. Vzpomněl si na kultovní film s Patrickem Swayzem Bod zlomu, v němž skupina lupičů v maskách amerických prezidentů vykrádá s úspěchem banky.

Pokud oni, ministři, přepadnou banku ve svých vlastních maskách, nikoho ani nenapadne, že by se pod maskami ukrývali právě oni.

Jeho nápadu se chytne a rozvine ho ministr financí. Vykradou Českou národní banku, kde má coby ministr financí kódy k trezoru se státním pokladem. Ministr vnitra zařídí, že v centru města nebudou žádní policisté, ministr obrany dodá zbraně a výbušninu, kterou budou moci použít jako výhrůžku. A ministr bez portfeje? Ten nejspíš nepřispěje ničím. Leda snad, že by nesl tu bombu...

Povzbuzeni alkoholem, který mezi nimi po celou dobu koluje, vyrážejí ministři na netradiční bankovní přepadení…

Jednoaktovka Masky vznikla na objednávku mezinárodní soutěže krátkých politických her „Cena Ferdinanda Vaňka“.

Nabízí se možnost inscenovat hru v jednom večeru s autorovou krátkou hrou Parlamentní podvýbor pro kosmonautiku.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.