ZAZVONIL ZVONEC

Vít Peřina

Žánr: tragikomedie, činohra / loutkohra pro mládež a dospělé
Obsazení: variabilní

Sněhurka: Vždyť to byla úplná pohádka, tehdy. Jak pro ni šel a ty úkoly, jak splnil –

Princ: Nechtěl ji pro sebe. A neřekl jí to. Vztah postavený od první vteřiny na lži. To nemůže fungovat věčně.

Zhruba deset let po skončení děje dvou známých pohádek se setkávají spřátelené pohádkové páry. Zlatovláska a její Jiřík hostí na své zahradě Sněhurku s Princem.

Zatímco Zlatovláska ukazuje Sněhurce klece se zvířaty, jejichž řeči Jiřík díky své schopnosti stále rozumí, Jiřík staví na zahradě pro jejich společné posezení moskytiérou zabezpečený přístřešek. Ukáže se, že jeho schopnost slyšet a rozumět hlasům zvířat je všechno jiné, než dar. Stovky neustále brebentících neviditelných jednotlivců z řad stovek druhů hmyzu jsou pro něj utrpením, které jeho žena není schopna pochopit. Ta naopak již léta strádá jeho neochotou opouštět domov a především kuchyň. V ní totiž narazí na zvířata maximálně v bezpečně nemluvné – protože zabité – formě. Jejich evidentně poněkud narušený vztah si nezadá s vyčerpaností milostného zaujetí druhé dvojice. Bezelstná a naivní Sněhurka si vedle do sebe zahleděného a světácky vystupujícího Prince začíná připadat čím dál více nepatřičně. Oba vztahy projdou během zahradního setkání dramatickou a přitom černě-groteskní (sebe)reflexí. Roli v ní hraje i mluvící jelen, mlčící papoušek a extrémně pravdomluvné Sněhurčino zrcadlo, přinesené jako dar. To se aktivuje a zapojuje do hovoru, kdykoliv v jeho přítomnosti zazní otázka. Ale je jen otázkou času, kdy se ho pro jeho vševědoucí upřímnost pokusí někdo rozbít. Vztahová krize obou párů navíc vrcholí v těsné blízkosti výběhu s hladovým medvědem a Zlatovláska životní nudu zahání přemírou alkoholu. A do toho všeho má Jiřík doma pušku. Tohle nemusí dopadnout dobře. A také nedopadne.

Hra vznikla na objednávku časopisu Svět a divadlo (byla zveřejněna v čísle 5/2020) jako pátá z šestidílného cyklu krátkých pohádkových grotesek na havlovské téma Pravda, láska a ty druhé.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.