SMALL TOWN BOY (2014)

Falk Richter

Překlad: Helena Singh Eliášová
Žánr: činohra
Obsazení: 4 muži, 1 žena (variabilní)

Deník, neklidná noc, videa na youtube. Smutek. Tma. Zatažený závěsy. Skicy, materiály, kolaps. Kazeta: Hudba ve mně vyvolává záblesky vzpomínek. Moje první deska: SWEET DREAMS ARE MADE OF THIS. Můj první plakát z Bravíčka: Annie Lennox, zjev jako muž, zpěv jako žena, můj první film: Fassbinder STRACH JÍST DUŠE, ne úplně všemu jsem rozuměl, ale byl jsem z toho úplně hotovej. První knížka: William Burroughs: DIVOCÍ HOŠI: skupinka zkalenejch, neustále souložících kluků táhne světem, ne úplně všemu jsem rozuměl, ale byl jsem z toho úplně, ale úplně hotovej.

Intimní zpověď, manifest, romance, politická satira, která nekompromisně střílí do vlastních řad. Jak se nám žije ve svobodném světě? Je homosexualita stále ještě stigmatem? Kdo je vlastně vyděděncem v naší společnosti?

Tohle město je tak velký, ale přitom se tady toho děje tak málo. Jako by tu nikdo nebyl, nikdo, koho znám. Všichni jsou vždycky někde jinde. Divný. A když někomu volám, že se chci sejít, tak to buď nevezme, nebo nekonečně dlouho projíždí svůj diář a hledá volnej termín, a pak si musím vyslechnout, kde, kdy a s kým přesně je, a kdy má jaký deadliny, co všechno ještě musí zařídit, k zblití, a já celou dobu ty sračky poslouchám, protože jsem přece děsně přátelskej týpek.

„Velké téma: pocit osamělosti a hledání v dnešní době. Nehraje se o nic míň, než je pochopení a láska. Téměř na vše je pohlíženo skrze homosexualitu, která byla vždy v menšině, a proto pocit odcizení či zmatení o to více vyniká.“ Lukáš Holubec, i-divadlo.cz

Já proti homosexuálům nic nemám, ale je to jednoduše NEPŘIROZENÉ, když bůh stvořil muže a ženu, URČITĚ TÍM NĚCO ZAMÝŠLEL, NENÍ PŘECE HLOUPÝ, TEN BŮH, NEBO JE, TIM CHCI ŘÍCT, NEUDĚLAL PŘECE MUŽE A ŽENU S TĚMI VŠEMI ROZMNOŽOVACÍMI VĚCMI A TAK PODOBNĚ A MANŽELSTVÍ A RODINU, ABY TO TEĎ DĚLALI MUŽI S MUŽI A ŽENY S ŽENAMI: TÍM CHCI ŘÍCT, Z ČISTĚ BIOLOGICKÉHO HLEDISKA JE TO ÚPLNÝ NESMYSL, TO BYCHOM ZA JEDNU GENERACI VŠICHNI VYMŘELI. NO, ŘEKNĚTE ÚPŘÍMNĚ, TO SI PŘECE DOKÁŽETE SPOČÍTAT. ON NENÍ BLBÝ TEN BŮH, TOHO NEOŠÁLÍTE, VŠICHNI VYMŘEME, A PAK TU VŠECHNO PŘEVEZMOU MUSLIMOVÉ, A ČÍNANI UŽ JSOU TAKY V POHOTOVOSTI, TEĎ SE PROSTĚ NESMÍME VŠICHNI ZBUZNĚT.

„Německý dramatik Falk Richter dnes patří k nejvyhraněnějším osobnostem současného politického divadla, v berlínském Maxim Gorki Theater se soustředí na výrazně kontroverzní témata, takový je i Small Town Boy zde uvedený v roce 2014. Titul hry odkazuje ke kultovní písni skupiny Bronski Beat, která vypráví o chlapci prchajícím z domova do anonymity velkoměsta. Hra se od textu písně odráží pouze základním tématem, vyhraněným viděním světa z pohledu gayů. Nabízí mozaiku vztahových epizod a výpovědí jednotlivců ztracených ve světě a hlavně v sobě samých.“ (Jana Soprová, https://www.divadelni-noviny.cz/diagnozy-tricatniku)

Premiéra hry se uskutečnila 2. června 2015 na Nákladovém nádraží Žižkov, Divadlo LETÍ, režie: Marián Amsler. Úspěšná inscenace měla derniéru v srpnu 2021. Práva na další uvedení jsou k dispozici.

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.