PROBUZENÍ JARA! (LIVE FAST - DIE YOUNG) (Frühlings Erwachen! (LIVE FAST - DIE YOUNG), 2007)

Nuran David Calis, Frank Wedekind

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra (hra pro mládež)
Obsazení: 6 mužů, 4 ženy

Melchiorovi, Moritzovi, Wendle a dalším je mezi čtrnácti a šestnácti lety. Jejich každodenní život určují rodiče a škola. Skutečný život začíná v pátek večer. Scházejí se u fontány a užívají si víkendovou svobodu. Melchior je premiant, jeho rodiče mu důvěřují a dávají mu svobodu, kterou využívá, aby studoval taje lásky. Na rozdíl od něj je jeho nejlepší kamarád Moritz pod velkým tlakem. Učí se do vyčerpání, aby nepropadl a nezklamal svého přísného otce. Všechno ho děsí, dívky ho matou a obává se budoucnosti. Melchior strachům svého kamaráda nerozumí, užívá si mládí - schází se s Wendlou a ze zvědavosti se s ní vyspí. Poté se všechno změní. Wendla otěhotní a je v šoku stejně jako Melchior. Moritz nezvládne zkoušky. Jeho zoufalství a pocit osamění ho dožene až k sebevraždě. Melchior uteče - od Wendly, od zodpovědnosti i truchlení po kamarádovi. Rozhodne se udělat první krok do života, kde bude jen sám za sebe...

„Chci vyprávět příběhy, které se dotýkají lidí, chci se dostat k jejich pocitům,“ vyjádřil se Nuran David Calis ke své práci. Ve vlastním svěžím a dojemném zpracování takzvané „Dětské tragédie“ se orientuje na životní skutečnost dnešních mladých – na jejich touhy a těžkosti, strachy a přání, jejich jazyk a hudbu.

Hra měla úspěšnou premiéru v Schauspiel Hannover a v roce 2007 se představila na Pražském festivalu německého jazyka na jevišti Národního divadla.

 

  Text originálu je v elektronické podobě k dispozici v DILIA.