BEST OF ENEMIES (Best of Enemies, 2021)

James Graham

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: 8 mužů, 1 žena (+ epizodní role)

Podle populárního recenzenta Paula Sevena Lewise se jedná o nejlepší britskou hru roku 2021. Do ledna 2022 se uváděla v dnes již kultovním divadle pro mladé autory Young Vic.

Píše se rok 1968, dramatické politické datum nejen pro USA. Po atentátu na Johna F. Kennedyho se při příležitosti nových prezidentských voleb setkávají dvě významné osobnosti coby komentátoři dění, Gore Vidal a William F. Buckley. Ano, takhle to zní nudně, doplňuje svérázně Lewis, ale nenechme se zmást. Břitký britský humor, tak Čechům blízký, tne do živého, nejen s ohledem na rozdělenou společnost. Obě postavy se dostávají do kotle, jsou postaveny před nepříjemné otázky. Zároveň mermomocí chtějí uspět, chovají se bezohledně, narcisticky. A proč jsou nejlepšími nepřáteli? Protože se navzájem potřebují.

James Graham je stále pokládán za mladého autora s hlavou plnou čerstvých myšlenek. Nepřekvapil žánrem, politickou satirou, ale zase jinak nám pomohl nahlédnout do zákulisí politických debat a fungování televizního vysílání obecně. Za tuto hru byl nominován na cenu Laurence Oliviera.

  Textu originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.