Turunen, Saara

Turunen, Saara

(1981) je současná finská dramatička, spisovatelka, divadelní režisérka a dramaturgyně známá odvážným a přímým stylem jak ve svých textech, tak i v inscenacích. V roce 2009 absolvovala helsinskou divadelní akademii Teatterikorkeakoulu, v současné době pracuje na volné noze ve Finsku a v zahraničí. V roce 2015 jí vyšel román Rakkaudenhirviö (Netvor lásky), který získal cenu největšího finského deníku Helsingin Sanomat za nejlepší debut roku. (Více: iliteratura.cz/Clanek/36033/finska-literarni-cena-deniku-helsingin-sanomat-za-rok-2015

Turunen je známá provokativními tématy svých her: ženství, sex a umění. Její texty jsou drsné a agresivní, ale i velmi básnické a iluzorní; často spojuje pohádkovost s pop kulturou, civilní jazyk s čistě poetickými obrazy. Dosud největší úspěch nejen ve Finsku, ale i v zahraničí zaznamenala její hra Králíček (Puputyttö) z roku 2007. Drama mělo světovou premiéru v roce 2009 v Městském divadle v Helsinkách v autorčině režii a bylo přeloženo do jedenácti jazyků (angličtiny, němčiny, španělštiny, slovenštiny, maďarštiny, estonštiny, ruštiny, polštiny, dánštiny, italštiny a češtiny); překlad do češtiny vznikl v rámci Překladatelské dílny DILIA 2012 - současná skandinávská dramatika.
Její nejnovější hra Broken Heart Story (2011) je součástí katalogu 119 Best Contemporary European Plays. Drama s faustovskými, kafkovskými a pygmalionskými motivy mělo premiéru v helsinském divadle Q-teatteri, poté jej uvedlo litevské Národní divadlo ve Vilniusu a Sala Atrium v Barceloně (všechny inscenace v autorčině režii). Drama Broken Heart Story bylo přeloženo do osmi jazyků (angličtiny, němčiny, dánštiny, litevštiny, řečtiny, portugalštiny, španělštiny a češtiny).

Saara Turunen byla pozvaná na mezinárodní fóra současné dramatiky do Berlína (Theatertreffen), Kodaně (Festival of European Contemporary Playwrights), Stockholmu (Woman Playwrights International Conference), Barcelony (L'Obrador D'Estiu de la Sala Beckett), Wiesbadenu (Neue Stücke Aus Europa) a Helsinek (Baltic Circle). Lektorsky vedla několik dramaturgických dílen a kurzů tvůrčího psaní. Pro Kammerspiele v Mnichově dramaturgicky připravila produkci DER IMAGNÄRE SIBIRISCHE ZIRKUS DES RODION RASKOLNIKOW (2012; rež. Kristian Smeds).


V roce 2019 vydalo helsinské nakladatelství Into antologii s názvem Tavallisuuden aave ja muita näytelmiä (Přízrak obyčejnosti a jiné hry); kniha obsahuje 4 hry Saary Turunen, a to:
Králíček
Broken heart story
Přízrak obyčejnosti
Pokoj Medúzy

FOTO: Solveig Forsman

 

Více o Saaře Turunen naleznete také na: 

iliteratura.cz/Clanek/35985/turunen-saara

 

iliteratura.cz/Clanek/35987/turunen-saara-in-zpravy-dilia

 

 


Synopse

PŘÍZRAK OBYČEJNOSTI

BROKEN HEART STORY

KRÁLÍČEK

POKOJ MEDÚZY