EVA PERON (Eva Peron)

Copi

Překlad: Nepřeloženo
Obsazení: 2 muži, 3 ženy

Copi je autor, který je u nás znám především díky svým brilantním absurdním aktovkám ze 60. let. „Eva Perón“ je jeho celovečerní hra, která byla poprvé vydána v roce 1969 a k nám už se v normalizaci bohužel nedostala.
  Eva Peron je sama o sobě podivným bizarním politickým (lidským, ženským) fenoménem a Copi použil jako základní situaci své hry její smrt. Eva Peron umírá na rakovinu ve chvíli své největší slávy a rozletu, stržena divokými proudy ambicí, ctižádosti i sebeklamu a ztráty smyslu pro realitu. Její extrémní situace posloužila Copimu k rozehrání groteskní tragikomedie o smrti, tragikomedie plné energie, zoufalství, touhy žít, ale i zloby a nespravedlivého osočování. Eva se bije se lží, s falešným vědomím a falešným obrazem, který vytváříme o sobě navenek, ale kerý si vytváříme i sami v sobě. Eva Peron tu není laskavá politička, ale uragán vůle a nenávisti, projevující se ve vztazích k lidem, kteří ji obklopují a kteří ji zneužívají – ať už jako zdroj příjmů nebo jako politickou „ikonu“. Chybí jí kdokoli blízký, její matka, původem z ulice, jen parazituje na svém privilegovaném postavení a také Ibiza, pravá ruka Perona, se chystá uklidit se do bezpečí s tím, co si nahrabal…
  Copi dovede pracovat s mnohoznačností vztahů a hodnot, nikdo není jednoznačně negativní a odsouzeníhodný v tomto dramatu o „posledních věcech“ ženy, jejíž život je všechno jen ne „vyrovnaný“. Eva není na smrt připravena a byla jí na tomto světě přiřčena role, jíž sama přestala rozumět. Je to skutečně groteskní „tanec smrti“ v němž nejsou postavy vykresleny psychologicky ani parodicky, ale jako nástroje (loutky?) nějaké vyšší kruté hry.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA. V případě konkrétního zájmu o inscenování může DILIA zprostředkovat vypracování překladu.