ZIMA POD STOLEM (L´hiver sous la table)

Roland Topor

Překlad: Jaromír Janeček
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Další z řady absurdních her Rolanda Topora (1938-97). Autor (vedle Arrabala a Jodorowského spoluzakladatel skupiny Panika /La Panique/) ji napsal roce 1994. V letošním roce získala cenu Molière 2004 za nejlepší inscenaci v soukromých divadlech (v nastudování divadla Théâtre de l´Atelier). Známý francouzský autor a režisér Claude Confortes (Maratón) o ní prohlásil, že vzhledem ke své univerzálnosti se stane moderní klasikou stejně jako Král Ubu, Čekání na Godota a Plešatá zpěvačka.
    Emigrant ze země Východní Evropy Dragomir žije v podnájmu u slečny Florence Michalonové – pod jejím stolem, kde šije boty. Je velice spokojený, protože se může dívat na její krásné nohy. Netrvá to dlouho a přijede za ním jeho krajan houslista Gritzka a nastěhuje se pod stůl k němu. Florence je překladatelka a její nakladatel Marc Thyl si ji chce vzít. Ona ovšem miluje Dragomira.
    Tolik stručně k obsahu, který v sobě skrývá motto hry, jak je vyjádřil sám autor: „Když se s emigranty nakládá jako s méněcennými bytostmi, je docela normální, že žijí pod stolem.“

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.