RODINA (Familie, 1999)

Maria Goos

Překlad: Lucie Gajdošová (Weichbrodt)
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži, 3 ženy

Pobyt na horské chatě zvíří frustrace čtyřicátníků a temné vody šedesátníků. Čas s rodinou nikdy nestál za nic, ovšem to nejlepší Jana, jeho ženu Els a jejich dvě dospělé děti s partnery, čeká letos: sjeli se do odlehlé švýcarské horské chaty, aby se viděli...naposled všichni spolu. Els má totiž rakovinu, léčba se minula účinkem a čeká ji pár měsíců života. Idylka nad grogem se nekoná a vědí to všichni. Janovi umírá manželka, jeho syn Nico je suchar, smolař a účetní k tomu, Nicova manželka Sandra nemluví, Nicova sestra, Janova dcera Bibi, přijela oslavit vánoční svátky vybavena tarotem a co říct o jejím muži, Vonovi – je víc zneuznaný spisovatel, nebo uznávaný alkoholik? 

Jenže zdaleka nejhůř je na tom Els. Nemluvíme o zdraví. Proč by jinak vyjelo jejímu vlastnímu synovi z pusy: „Pospěš si s tím umíráním!“ a proč jí její muž dalších deset let života neodpustí? A k čemu jsou zázračná uzdravení, když už je na uzdravení pozdě, a je skutečně pravda, že nejsou pouze špatné matky, ale také špatné děti? Rodinný kruh hry nezachraňuje, ale poutá. 

Rodina se stala trhákem nizozemské divadelní sezóny 2000/2001. Televizní adaptace této hry získala první cenu Gouden Kalf za nejlepší televizní hru a Dutch Film Critics Award na festivalu v Utrechtu v září 2001.  

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.