NEZVĚSTNÁ (Disappeared, 1995)

Phyllis Nagyová

Překlad: Marie Špalová
Obsazení: 5 mužů, 3 ženy

Americká dramatička Phyllis Nagy se v roce 1991 dostala v rámci výměnného programu do londýnského Royal Court, v Anglii se natrvalo usídlila a svou tvorbou se zapojila do hnutí in-yer-face theatre, nové vlny britské dramatiky 90. let. Její tvorba (k nejznámějším hrám patří „Weldon Rising“ a „Butterfly Kiss“) nese celou řadu znaků tzv. coolness, zároveň se však vymyká svou specifickou poetikou.

Hra „Nezvěstná“ představuje symbiózu příběhu s téměř detektivní zápletkou a silných básnických obrazů. Autorka rozvíjí  děj v patnácti scénách, s nimiž pracuje na principu filmového scénáře a postupného odkrývání faktů. V první scéně se v baru setkává mladá dívka Sarah Casey, která touží cestovat (ale přestože pracuje v cestovní kanceláři, nikdy neopustila New York City), s podivným mužem Elstonem, který se chvíli vydává za producenta Timothy Creightona a chvílemi tvrdí, že je vrahem několika žen. V závěru scény společně odcházejí z baru a od té chvíle je Sarah nezvěstná. Do pátrání po zmizelé dívce se v další scéně pouští detektiv Ted Mitchell. V rozhovoru s její matkou Ellen zjiš?uje, že se Sarah měly značně odcizený vztah. Scény výslechu jsou na způsob filmového střihu proloženy obrazy z tiskové konference. V dalších scénách se vracíme v čase před onen večer, kdy Sarah zmizela. Elston se vydává za Paula Jonase a chce si u Sarah objednat zájezd. Je mu jedno, kam pojede, volbu nechává na Sarah. Později zve Elston na večeři svou zaměstnavatelku Natalii, které sice patří second-hand, ale nikdy si na sebe nevzala žádné šaty dvakrát. Když neuspěje, vydává se do baru, kde jak víme z první scény, a potká Sarah Casey. V další scéně jsme svědky roztržky mezi Sarah a její matkou a představuje se nám také snoubenec Sarah, nanicovatý kadeřník Anthony - neš?astná Sarah se cítí být uzavřena v kleci stereotypních vztahů a odchází do baru. Další scény nás vracejí k pátrání po zmizelé Sarah. Přestože je Elston identifikován jako poslední, kdo Sarah Casey viděl, chybí důkaz, že má s jejím zmizením něco společného. Detektiv prohledá jeho byt a zjiš?uje, že Elston postrádá vlastní identitu, dokáže žít pouze skrze masky cizích lidí, které si obléká jako jejich odložené šaty. Elston tvrdí, že Sarah chtěla zmizet, což se jí  povedlo. A detektivovi i divákovi tedy nezbývá  nic jiného, než přistoupit na to, že Sarah prostě zmizela, ať už to znamená cokoli.

Hra poskytuje výraznou hereckou příležitost pro představitelku Sarah (asi 25let) a Elstona (muž v podstatě jakéhokoliv věku.)

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.