PODEPSÁNO DUMAS (Signé Dumas, 2004, 2004)

Cyril Gely, Eric Rouquette

Překlad: Jaromír Janeček
Žánr: činohra
Obsazení: 3 muži

Hra byla v Paříži nominována na cenu Molièra 2004, a to ve třech kategoriích: Nejlepší žijící autor frankofonní oblasti, Nejlepší představení francouzské provenience a Nejlepší představení soukromého divadla. 

 

Cyril Gely opustil před koncem svých studií vyšší obchodní školu a vydal se na uměleckou dráhu. Absolvoval hereckou školu a vydal dva romány Průchod a Kamenný kruh. Jeho první hru Díky za vaši návštěvu uvedlo divadlo Becque fin v Paříži. Cyril Gely je laureátem stipendia Národního centra knihoven.  

 

Eric Rouquette vystudoval tříletou vyšší divadelní školu města Paříže a založil vlastní divadelní skupinu, ve které hraje i režíruje. Uvádí současné autory, mezi nimi H. Pintera a V. Havla. Píše vlastní divadelní hry.                 


Podepsáno Dumas: Je únor 1848. Alexandre Dumas a Auguste Maquet spolu píší. Alexandre Dumas sice jejich romány a divadelní hry podepisuje, ale podíl Augusta Maquete na jejich vzniku a úspěchu je obrovský. Nicméně po celých deset let jejich vzájemné spolupráce zůstává ve stínu slavného spisovatele. Přichází revoluce roku 1848 a jejich politické názory se rozcházejí. Dochází k ostrému střetu a v tu chvíli vyvstává otázka, jaký je vlastně jejich podíl na vzniku a úspěchu jejich díla. Kdo z nich je opravdovým autorem D´Artagnana a Monte Christa. Slavný spisovatel, který nakonec svá díla podepisuje, nebo jeho spolupracovník, který možná v daleko větší míře k jejich vzniku přispívá?

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.