MOJO (Mojo, 1995)

Jez Butterworth

Překlad: Nepřeloženo
Obsazení: 6 mužů

Svou popularitou si tato hra vysloužila pověst jedné z nejvýznamnějších her 90. let - byla uvedena v New Yorku, Chicagu, Johannesburgu nebo v Sydney a v roce 1998 vznikl podle této hry i film. 

 

Gangsterské drama pohrávající si s tématikou násilí patří k tzv. chlapeckým hrám, které oslavují „vzrušující pocit být chlapcem nebo mužem“. Odehrává se v roce 1958 v jistém Ezras Atlantic Clubu v Soho. Tento klub vlastní gang neškodných podvodníků – jsou to Sweets, Potts, Skinny a Baby, kteří svůj volný čas tráví na amfetaminu. Do této zábavy ale zasáhne jistý nebezpečný gangster Sam Ross, který zabije jejich šéfa Ezru a unese zpěváka, tanečníka a klubovou hvězdu sedmnáctiletého Silver Johnyho. Vyděšený a paralyzovaný gang, který teď vede Mickey, Ezrova pravá ruka, se zabarikáduje v klubu a připravuje se na útok. Ezrovým synem a dědicem je ale Baby, kterého Mickey vyhodí. Baby se ovšem v závěrečné scéně vítězoslavně vrací, aby poté, co zabil Ezrova vraha Sama Rosse, přivedl zpátky Silver Johnyho. Usvědčuje Mickeyho ze zrady, neboť Ezru udal Rossovi. Na Mickeyho stranu se přikloní Skinny, ale toho Baby zastřelí.  Z Babyho, který působil jako nevyzrálý mladík, se stal rozhodný muž činu, ale jeho mužství a drsnost získávají patologický rozměr.

 

Tento jednoduchý děj je povýšen proudem skvělých dialogů. Butterworth dokáže ze slov poskládat útočnou zbraň ale i mnohovýznamové slovní žerty – vždycky je ale jeho výstavba dialogů ukázkou bravurní práce se slovem. Text je dále plný bonmotů a refrénovitých a heslovitých replik. Jeho jazyková virtuozita se dá přirovnat k Mametovi, Pinterovi, Stoppardovi, navazuje tu mimo jiné také na odkaz absurdního dramatu.

  Text originálu je k dispozici v DILIA.