RODNEY´S WIFE (Rodney´s Wife, 2004)

Richard Nelson

Překlad: Nepřeloženo
Obsazení: 3 muži, 3 ženy
Dekorace: malá vila na kraji Říma, kuchyně a obývací pokoj

Richard Nelson je americký dramatik, dramaturg a překladatel, držitel mnoha významných ocenění (např. Olivier-Award za hru Goodnight Children Everywhere), v současné době působí jako vedoucí katedry tvůrčího psaní  na Yalské universitě. Jeho nejnovější hra Rodney´s Wife byla s velkým ohlasem uvedena v listopadu 2004 v New Yorku.
Hra je křehkým komorním příběhem bývalé herečky Fay, která právě oslavila své čtyřicáté narozeniny. Její manžel Rodney, stárnoucí americký herec zrovna natáčí podřadný western v Itálii a celou svou rodinu jako obvykle přivezl s sebou (Fay se kvůli němu své herecké kariéry vzdala). Kromě Fay je tu tedy i jeho 25letá dcera z prvního manželství Lee, jeho čerstvě ovdovělá sestra Eva a samozřejmě i jeho agent Henry. Kromě toho v osudný večer přichází do rodiny i mladík, začínající spisovatel Ted, který se právě zasnoubil s Lee, chtějí se vzít a žít spolu v Itálii. Celá rodina Lee gratuluje, kromě Fay.
Během večera a následující noci panuje skrytě napjatá atmosféra, každá z postav něco řeší (Rodney získal velkou roli v pravděpodobném trháku, ale pokud ji přijme, musí druhý den odletět do USA a nechat své italské kolegy na holičkách, Lee zoufale nechce, aby otec a zbytek rodiny odjel z Itálie, Henry se bojí o svou těhotnou ženu, kterou zanechal v Americe).  Vycházejí najevo překvapující okolnosti a skrytá tajemství (Lee především nechce ztratit Fay, se kterou má milostný poměr) a před námi se v pevných konturách rýsuje obraz Fay, která byla pro okolí po většinu svého života známa jen jako „Rodneyho žena“.

  Text originálu je k dispozici v DILIA.