A. JE NĚKDO JINÝ (A. ist eine Andere, 2000)

Andreas Sauter, Bernhard Studlar

Překlad: Jitka šťávová
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Andreas Sauter se narodil v roce 1974 v Zürichu. Vystudoval učitelství pro první stupeň, ale odešel k divadlu, kde působí jako herec, autor a režisér. Studoval obor „scénické psaní“ pod vedením dramatika Olivera Bukowského na Universität der Künste v Berlíně. Za hru A. je někdo jiný získal v roce 2000 Kleistovu cenu pro mladé dramatiky.  
 

Bernhard Studlar se narodil v roce 1972 ve Vídni, kde také studoval divadlo, filosofii, němčinu a žurnalistiku. Poté pracoval jako dramaturg a v současné době působí v Berlíně, kde studoval obor „scénické psaní“ pod vedením dramatika Olivera Bukowského na Universität der Künste. Za hru A. je někdo jiný získal v roce 2000 Kleistovu cenu pro mladé dramatiky.  

 

       Kdo je vlastně A.? A. je mladá, oblíbená, relativně bezstarostná, šťastně vdaná žena. Ale především: je mrtvá. V blízkosti jejího vozu bylo nalezeno upálené tělo, které bylo lékařem identifikováno za její a na základě daných indicií se patrně jednalo o sebevraždu. Tato hrůzná zpráva přirozeně zasáhla její nejbližší pozůstalé, především manžela Gerda, úspěšného architekta, ovdovělého otce Pherese, nejlepší přítelkyni Ninu, se kterou několik let před sňatkem bydlela, a společného kamaráda Bonga, bujarého majitele baru. Tyto osoby si znovu a znovu pokládají otázku nepochopitelného „Proč?“. Byl to strach z každodennosti, strach z ochabnutí velkých citů či strach nemít jednoho dne již žádné další sny a tužby, které dohnaly A. až k smrti? Během jednotlivých pasáží a zlomků vzpomínek vstupuje do děje sama A., která by snad čtením svých nedokončených, Gerdovi adresovaných dopisů mohla dát konečnou odpověď. Závěrečné rozuzlení je však pro všechny stejně velikým překvapením.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.