UDĚLÁTE MNĚ TO ZNOVA? (Si c'était à refaire)

Laurent Ruquier

Překlad: Jaromír Janeček
Žánr: komedie
Obsazení: 1 muž, 5 žen
Dekorace: čekárna v ordinaci plastického chirurga

Plastická chirurgie je vděčným tématem humorných situací a komediálních příběhů. A stala se také hlavním tématem hry Laurenta Ruquiera Si c’était à refaire, jejíž název lze přeložit jako „A co to trochu předělat?“ či snad rovnou odvážněji (leč v intencích textu) „Uděláte mi to znova?“.

    Sympatický lékař Jouvence je nucen přijmout na zástup za svou nemocnou sekretářku novou dívku. Slečna Claudine vnese do zavedené ordinace rozruch a živelnost. Je prostořeká, zpočátku se dokonce zdá zcela „nepoužitelná“, přesto si ji Jouvenceovy pacientky oblíbí. Především více než osmdesátiletá paní Carnotová, která u plastického chirurga tráví svůj volný čas omlazováním, jako jiné ženy zabíjejí nudu pletením či vyšíváním. Na mladou sympatickou sekretářku však žárlí (jak jinak) doktorova manželka, spolumajitelka ordinace.

    Ženský svět, kterému čelí osamocený lékař Jouvence, je plný intrik a vzájemných naschválů. Claudine se navíc (jak jinak) do Jouvence zamiluje a postupem času vyjde najevo, že u něho přijala místo za tím účelem, aby získala materiál pro úžasný novinový článek na titulní stranu prestižního časopisu. Novinářka Claudine však svému úkolu není schopna dostát a navíc se vše zkomplikuje nečekanou smrtí tajemné Jouvenceovy pacientky, slavné herečky X, z níž se vyklube bezvýznamná hvězdička.

    Typická situační komedie z francouzského prostředí si bere na mušku ožehavé téma ženského světa. Autor chce svou hrou, v níž se to hemží umělými ňadry, pevnými zadečky a upravenými nosíky, především pobavit. Při francouzské premiéře na podzim roku 2005 v pařížském Théâtre des Variétés se to zdárně dařilo. Poskytuje navíc výrazné komediální příležitosti pro pětici hereček několika generací.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.