PARANOIA (La Paranoia, 2006)

Rafael Spregelburd

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: komedie
Obsazení: 3 muži, 2 ženy

Společně s řadou protagonistů představovaných pěticí herců podnikáme bláznivou jízdu po kluzké hranici mezi realitou a fikcí. Autor nás nechává sledovat několik příběhů, které se v uzlových momentech divadelního tady a teď náhle protnou a znejistí postavy i diváka přímo existenciální otázkou: Kdo koho vlastně fabuluje?
    Hlavní osu Spregelburdovy Paranoie tvoří příběh z budoucnosti. V něm jsou na utajené setkání do uruguayské Piriápolis pozváni slavná spisovatelka Julie, která se z důvodu hojnosti vlastních plagiátorů sama imituje, až není jasné, která díla jsou vlastně její, bývalý astronaut a toho času zdeprimovaná troska na práškách Claus a spekulativní matematik Hagen, který sice nedokáže bez kalkulačky ani do pěti napočítat, zato bravurně zvládá operace s neověřitelnými vztahy a poměry. V dekadentním hotelu je očekává Plukovník Brindisi, který jim sdělí překvapivou zprávu: vyspělé vesmírné inteligence se rozhodly zničit pozemskou civilizaci. Ovšem zdá se, že ačkoli nás považují pouze za nevyspělé primitivy, přesto jsme vytvořili něco, co se jiným inteligencím nepodařilo. To něco se nazývá fikce neboli schopnost představit si to, co ve skutečnosti neexistuje. Tento fakt doprovází další překvapivá okolnost: vymýšlení fikcí, které je pro nás pozemšťany spíše kratochvilnou zábavou ducha, je pro vesmírné inteligence životodárným proteinem nutným k jejich přežití. Proto si v budoucnosti, v níž se pozemský čas měří na letopočet Před Prvním Kontaktem a Po Prvním Kontaku (rozuměj s vesmírnými inteligencemi) odnesly nejprve všechny knihy, posléze DVD a pak hudbu, tanec, scénáristy, počítačové hry i reality show či záznamy bezpečnostních kamer. Nyní, když to vše spotřebovaly, nastala krize. Proto se trojice našich hrdinů ihned pouští do splnění tajného úkolu, pro který je povolal oddíl „Speciální Operace“: začnou vymýšlet novou fikci, která má pozemšťany spasit.
    Spregelburd ve své hře ironizuje a paroduje naši vyspělou civilizaci stiženou hltavou touhou po virtuální realitě, která mnohdy produkuje paranoidní stavy, a při četbě jeho hry si nelze nevzpomenout například na Spielbergovu Umělou inteligenci, hollywoodský Den nezávislosti či seriály jako Červený trpaslík nebo Akta X. Že se jedná o hru z latinskoamerického prostředí dokládá smyšlený příběh, který Julie, Claus a Hagen postupně fabulují. Jejím dějištěm je Venezuela a do hry vstupují s venezuelskými reáliemi z oblasti politiky a produkce dokonalých krásek, které tak často vítězí v soutěžích Miss World, i rysy politické frašky. Autor umně graduje vzájemné křížení postav a příběhů, až nastane závěrečné „Delirium událostí“, v němž se realita pirandellovsky rozsype a nastane čas Gama – čas nové logiky a časoprostorových vztahů.
    Paranoia tvoří 6. část Spregelburdovy Heptalogie Hieronyma Bosche a byla ve světové premiéře uvedena v roce 2006 v autorově domovském souboru v divadle Teatro Nacional Cervantes v Buenos Aires.

  Text v originále je k dispozici v DILIA.