REDEMPTION

Murray Schisgal

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: komedie
Obsazení: 6 mužů, 1 žena

Americký scénárista a dramatik je českému publiku známý jako autor scénáře k proslulé Tootsie i jako autor často hrané Lásky. Jeho hra Redemption (Vykoupení) dovedně osciluje na hraně melodramu, love story a černé komedie.   

Její hlavní hrdina, ušláplý knižní redaktor Chuck, neprožívá právě nejlepší období. Snoubenka Natalie se s ním rozešla kvůli svému bratranci, jeho psychoanalytik náhle zemřel, aniž stihl Chucka řádně zanalyzovat, šéf (a snoubenčin strýc) ho chce vyhodit ze zaměstnání... Dá ale Chuckovi ještě poslední šanci dokázat, že za něco stojí - ve vězení totiž sedí jistý Jimmy, geniální spisovatel, ale také odsouzený násilník. Chuck se bude muset nechat zavřít, dostat se k Jimmymu do cely a přesvědčit ho, aby poskytl práva na svůj nedokončený román právě strýcovu nakladatelství. Chuck přijímá - a zjistí, že vše je mnohem komplikovanější, Jimmy má tvůrčí blok, protože se s ním rozešel jeho milenec a inspirace, Goldie. Chuck musí zaujmout Goldieho roli - a postupně se coby lektor tvůrčího psaní ve vězení etabluje, najde ztracené sebevědomí a stane se tím správným mužem, kterého může Natalie milovat.

Murray Schisgal si ve Vykoupení zábavně a dovedně pohrává s hollywoodskými klišé typu ňoumovitý intelektuál a rozmarná žena, nalezení sebe sama za mřížemi, přerod chlapce v muže či trestanci se zlatým srdcem.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.