UKLIZENÝ DŮM (The Clean House)

Sarah Ruhl

Překlad: Mirka Mireková
Obsazení: 1 muž, 4 ženy

Pracovně vytížená doktorka Lane, která miluje pořádek ve všech směrech svého života, si na úklid domu najme Brazilku Matildu. Má to však jeden háček – Matilda nenávidí uklízení a je z něj v depresi. Raději by veškerý svůj čas věnovala vymýšlení perfektního vtipu (rodinné tradici – její rodiče byli nejvtipnějšími lidmi v Brazílii), ale potřebuje peníze na živobytí. V tu chvíli přichází Virginia, sestra Lane, která je „posedlá“ úklidem. Navrhne Matildě, že za ni bude dělat práci a pro obě to bude výhodné. Matilda se bude moci věnovat vymýšlení vtipů a Virginia nebude sama.
Zvrat přichází ve chvíli, kdy se Lanin manžel Charles zamiluje do jedné ze svých pacientek – starší Argentinky Any. Všechny postavy jsou touto událostí ovlivněny, nejvíce však Lane, která měla do té doby ve všem pořádek a jasno – v domě, v citech i ve vztazích.
Postavy se v této hře střetávají se svými vlastními životy, které potřebují „ přerovnat“ a „uklidit“. Uklizený dům spojuje komedii a tragédii, přibližuje nám život a smrt a ukazuje nám, že žádný dům ani život nebudou tak čisté a jasné, jak bychom si je přáli mít. Tato hra vynesla autorce nominaci na Pulitzerovu cenu v roce 2004.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.