PETROLEJKA

Kateřina Rudčenková

Žánr: Hra o vesmíru a zdání
Obsazení: 1 muž, 2 ženy

   Tragikomedie o ztracenosti uprostřed nedozírných vod. Odehrává se během plavby na zaoceánské lodi mezi Marseille a Hongkongem. V tom prostoru cestovního bezčasí, kde se setkávají utečenci od svých životů. Kam plují? Sergej jen hraje v baru na klavír a nemluví, což podněcuje představivost Angeliny a Marie. (Sergej si Angelinu později překřtí na Petrolejku, protože mu připomíná dívku ze starodávné pohlednice.) Marie je ještě moc mladá a jede do Číny hledat svou nezávislost. Sergej se zabývá studiem orchidejí. Od čeho utíká Angelina? Ano, je to ona – americká astronautka, která ze žárlivosti málem zabila svou sokyni v lásce k jinému astronautovi.
   Všichni tančí na palubě a sní, ve vzájemném erotickém pnutí. Sergej není ani záhadným mlčícím klavíristou ztraceným na francouzském pobřeží, ani citlivým Rusem vhodným pro budoucí soužití. Možná je to slídil, možná tajný agent. Kdo spáchá sebevraždu, kdo dopluje do Hongkongu a kdo poletí na Mars?

Hra vznikla na stipendijním pobytu autorky v Mezinárodním literárním domě pro spisovatele a překladatele Ventspilshouse v Lotyšsku v roce 2009.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.