DER SILBERSEE (Der Silbersee, 1933)

Georg Kaiser

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra s hudební složkou
Obsazení: 10 mužů, 5 žen, vedlejší role

Nezaměstnaný a hladový Severin, který přebývá u Stříbrného jezera (Silbersee), přepadne obchod s potravinami. Na útěku ho však postřelí policista Olim, jehož zanedlouho začne hryzat svědomí. Když vyhraje v loterii a náhle zbohatne, rozhodne se koupit zámek na Stříbrném jezeře a o zraněného Severina pečovat.
     
Osud však náhle vyloží karty úplně jinak:
Zchudlá šlechtična, Frau von Luber, jíž zámek patřil a nyní v něm dělá domovnici, připraví Olima o nově nabyté statky a i se Severinem ho vyžene.
     
Olim zůstane zcela bez prostředků a jediné, co mu zbylo je Severinovo přátelství. Oba se rozhodnou skončit svůj mizerný život v jezeře, ale navzdory jarnímu počasí pokrývá jezero silná vrstva ledu, po níž se oba muži sklouznou do nejisté budoucnosti...
     
Hra byla uvedena pouhé 3 týdny po převzetí moci Národně-socialistickou stranou 30. ledna 1933 v Lipsku. Provází ji narážky na Hitlerovu honbu za mocí a obrací se důrazně na publikum, aby, stejně jako Olim a Severin, nepodlehlo nacistické propagandě.
   
Jedná se o poslední Weillův projekt před jeho emigrací 21. 3. 1933, který strana označila za „hudebního bastarda“ a po šestnácti reprízách 4. 3. zakázala.

„Hudba Kurta Weilla je ze stylistického hlediska pozoruhodným rozvinutím hudby k Třígrošové opeře. (...) Tato hudba má velmi silný dramatický potenciál.“
Leipziger neuste Nachrichten, 19. února 1933

  Text originálu v elektronické podobě a nahrávka jsou k dispozici v DILIA.