PĚT SET MILIONŮ ČÍŇANŮ MÍŘÍ NA ZÁPAD HLEDAT SI NEVĚSTY

Pavel Trtílek

Obsazení: neurčené množství postav

Demograficko-politicky aktuální metafora o tom, jaké následky může mít čínská politika jednoho dítěte, tedy co se může stát, až se pět set milionů mladých Číňanů vydá na Západ hledat si nevěsty.

Hra je vystavěna jako velkolepý epický spektákl, v jehož úvodu Čínský drak ohně přelétá nad Velkou čínskou zdí, přičemž popisuje svou mytologickou roli v dějinách Číny a představuje Čínu současnou. Při každém přeletu spálí na Velké čínské zdi deset tisíc turistů.

Po tomto podivném úkazu se na scéně objeví evropský televizní reportér, který se marně snaží záhadu sežehnutých turistů vysvětlit. To už se do popředí dere nová, záhadná síla označovaná jako Pět set milionů Číňanů, kteří mluví jako jeden muž a rozhodnou se vyrazit vpřed za svým cílem. Nevěsty chtějí západní, ale jejich kvality mají být čínské („Já chci mít nevěstu/ s černým drdolem/ zdobenou čínskými jehlicemi“ apod.).

Než se dají na pochod kolem vysychajícího Aralského jezera, ke slovu se dostane Terakotová armáda a Socha Mao Ce-tunga v nadživotní velikosti. Od nich se dovídáme další paradoxní příběhy Číny, vylíčené s černým humorem, vyprávějící o historii chudé země, která nikdy nemusela šetřit lidskými životy. Pět set milionů Číňanů překoná Rusko, jehož nevěsty odmítne, a s Moskvou uzavře mír. Ačkoli se západní státy i USA snaží vojensky bránit, Pět set milionů Číňanů je nezranitelných, pobere nevěsty a odvede si je do Číny, aby jim rodily syny, spaly na hrubé rohoži a pilně pracovaly. Poslední slova jsou dostatečně výmluvná: „Míříme domů/ kde kvetou lekníny/ v každičké kaluži/ kde se bourá a staví/ kde se staré mění za nové/ kde všechny čeká/ veliká/ nevídaná/ zářivá/ budoucnost.“

Hra se umístila v soutěži Lago Gerundo jako 2. nejlepší evropská hra roku 2010.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.