MŮJ KRÁSNÝ SVĚT

Pavel Trtílek, Jan Krupa

Obsazení: 1 muž, 3 ženy

     Hra nahlíží dnešní zvrácený svět očima nejstarší generace – tří důchodkyň, z nichž jedna, Vilma, pozvala své přítelkyně na návštěvu, jejímž účelem je ve skutečnosti touha pochlubit se nepřeberným množstvím „krásných“ věcí, které si objednala z katalogů různých zásilkových společností. Převážně zdravotní komplikace však znemožnily většině pozvaných zúčastnit se návštěvy, takže přichází pouze Bělka a Zděňka. Zdraví přitom zůstává nejfrekventovanějším námětem konverzace těchto soudobých Tří sester. A zatímco Vilma přináší stále další a další bizarní a nepotřebné předměty, nezapomíná ani na pohoštění v podobě nevábných tyčinek a 18 let starého nálevu ze zavařených meruněk.

     Vilminy exhibice nabírají stále absurdnější rozměry a v návštěvnicích začnou vyvolávat netušenou agresivitu, kterou ventilují utajovaným ničením přinesených předmětů. V závěru přichází postava Exekutora, který ve Vilmině bytě zabaví vše kromě předmětů objednaných u zásilkových firem. Její společnice odcházejí, Vilma zůstává ve svém krásném světě sama.

     Jazyková rovina přitom důsledně pracuje s komunikačními specifiky typickými pro nejstarší generaci, přičemž autoři četné repliky zaznamenali v brněnských kavárnách odposlechem přímo od dam důchodového věku – a následně je zakomponovali do textu hry, čímž vytvořili pozoruhodný útvar, který se v důsledku žánrově obohacuje o dokumentární prvky. 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.