KASSANDRA ODER DIE WELT ALS ENDE DER VORSTELLUNG (Kassandra oder Die Welt als Ende der Vorstellung, 2010)

Kevin Rittberger

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra (dokument, společenská satira)
Obsazení: mnoho postav

Na španělském pobřeží se odehrává každodenní drama: polomrtví uprchlíci z Afriky připlují na přelidněných člunech k pevnině s nadějí, že na ně v Evropě čeká důstojný život. Mnoho z nich má za sebou několikaleté harcování, ale sotva dorazili, už je zas někdo posílá zpátky. Mohou být rádi, že jsou aspoň naživu. Bůhví, kolik jich po cestě zemřelo...

Kassandra není v tomto případě trójská věštkyně, ale dilema. Dilema „dobrých Evropanů“, kteří nevědí, jak se postavit k tragédii afrických uprchlíků, kteří na člunech riskují život. Hra vychází z rozhovorů samotného autora. V první části vypráví příběh Afričanky, které se podaří dostat do člunu a cestou do Španělska zahyne ona i všechny její děti. Druhá část přináší pohled Evropanů a jejich snahy o pomoc, které mají fatální následky.

Kevin Rittberger hledá ve své hře odpovědi na otázky spojené s uprchlíky, střetem kultur, zklamáním a tvrdou realitou Evropanů, kteří si s tím vším nevědí rady. V tomto brechtovském Lehrstücku pracuje autor se střídáním perspektivy a vyprávěcích forem.

Vídeňská inscenace Kassandry byla vybrána do soutěžního programu v rámci festivalu Mülheimer Theatertage 2011.

http://www.stuecke.de/

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.