COME FU CHE IN ITALIA SCOPPIÒ LA GUERRA E NESSUNO SE NE ACCORSE? (2010)

Davide Carnevali

Překlad: Nepřeloženo
Žánr: činohra
Obsazení: variabilní

Ocitáme se v Itálii roku 2161, tedy 300 let po jejím sjednocení. Mnoho se toho však od té doby nezměnilo. Itálie jakoby zamrzla, utonula v iluzi a naordinované tuposti. Studentka současné historie – historie jako taková je zakázaná – je přesvědčená o tom, že v minulosti proběhla v zemi Silvia Berlusconiho dokonce i revoluce. Bezpečnostní složky, politici a všichni, kdo rádi manipulují s občany, se však rychle postarali o to, aby tato revoluce byla honem rychle zapomenuta. A zejména mechanismy, které ji vyvolaly.

Děj hry se odehrává v divadle, kam si studentka pozvala pět hostů, přímých potomků tehdejších revolucionářů, aby se společně dobrali pravdy. Žádný z nich si však z vyprávění svých předků nic nepamatuje a snaha zrekonstruovat zásadní události v dějinách Itálie končí rozpačitým ukončením společenského večera.

Hra je založena na mnohovrstevnatém textu, v němž se mísí politicko-společenské události současnosti a minulosti, styly vyprávění s převažujícím uplatněním monologu. Carnevali nechává též postavy vystoupit z kostýmu do „rolí“ herců, kteří společně stráví přestávku. Hra na sebe bere podobu odborné přednášky proložené citacemi z Waltera Benjamina. Postavy v roli odborných komentátorů se vyjadřují odborným jazykem.

Davide Carnevali získal za tuto nejnovější hru cenu Scintille 2010, udělenou Festivalem Asti Teatro 33.

  Text originálu v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.