HRNEČKU, VAŘ! ANEB DVĚ POHÁDKY O HRNEČKU

Vít Peřina

Žánr: pohádka
Obsazení: variabilní dle inscenačního řešení (1- 5 herců s loutkami)

Pro děti od 3 let a nejnižší školní věk.

     Na jednom kopci žije hodná Barunka se svou zapomnětlivou babičkou. Na protějším kopci bydlí nesmělý ctitel, krejčík František. Dalšího – ovšem mnohem méně sympatického – nápadníka potkává Barunka v údolí mezi kopci, kde žije starý, zlý mlynář. Kdo si nakonec koho vezme a bude s ním žít až do smrti, je nasnadě. Výrazně tomu pomůže tajemná žebračka a její kouzelný hrneček, který umí sám vařit kaši. Díky babiččině zapomnětlivosti totiž kaše nakonec zaplaví celé údolí. Nejenže kaše zastaví zlého mlynáře v jeho dotírání na Barunku, ale ještě spojí oba kopce v jeden jediný a Barunka s Františkem to tak mají náhle k sobě mnohem, mnohem blíž.
     K osobité adaptaci klasické pohádky je jako malý bonus připojena i druhá pohádka, která  známý motiv kouzelného hrnku vtipně převrací naruby. Hlavním hrdinou je tentokráte poněkud líný Honza, jehož však touha po získání zdánlivě kouzelného hrnečku dokonale promění. Hrneček v této druhé pohádce žádnou kaši neuvaří, ale ve svých důsledcích není jeho působení o nic méně kouzelné.
     Hra byla poprvé inscenována v Naivním divadle Liberec a inscenace získala řadu festivalových cen, včetně Ceny za text na festivalu Mateřinka 07. Poté byla hra uvedena v Divadle ALFA Plzeň (2009, s pozměněnou verzí druhé pohádky) a chystá se její uvedení v Divadle Drak Hradec Králové (2012).
     Obě drobně se lišící varianty 2. pohádky jsou obsaženy v textu k možnému výběru.

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.