Butterworth, Jez (UK)

 

*1969

Narodil se v Londýně do umělecké rodiny – jeho bratr Steve působí jako významný divadelní producent, jeho další dva bratři Tom a John-Henry jsou spisovatelé.
Jez Butterworth na sebe výrazně upozornil již svou prvotinou Mojo, která byla v roce 1995 uvedena na scéně The Royal Court Theatre. Butterworthův celovečerní debut získal hned několik cen - Olivierovu cenu za nejlepší novou komedii nebo cenu George Devina a deníku Evening Standard pro nejslibnějšího mladého dramatika. Autor svou hru také přepsal do podoby filmového scénáře, který měl původně natáčet Jan Svěrák. Film byl nakonec pod názvem Nevěsta přes internet režírován samotným autorem a v hlavních rolích se např. objevila Nicole Kidmanová.
I další jeho hry na sebe upoutaly značnou pozornost a získaly prestižní ocenění na domácích britských scénách i v zahraničí.
Mezi jeho nejúspěšnější hru patří Jeruzalém, který – mimo jiné – získal Evening Standard Theatre Award či Critics´ Circle Theatre Award a který byl v USA nominován na Tony Award.
V roce 2012 novou sezónu Royal Court Theatru zahájila jeho poslední hra The River.


Synopse

JERUZALÉM

MOJO

ŘEKA

PŘEVOZNÍK