SCRATCH! (2003)

Lutz Hübner

Překlad: Petra Čechmánková
Žánr: činohra / Jugendtheater
Obsazení: 2 muži, 1 žena

Poslední vlak už odjel. Na liduprázdné stanici S-Bahnu se setkává naivní mladíček s praktickou dívkou. On zná jen svou vesnici. Do velkého města si přijel splnit sen. Chce se proslavit jako DJ. Ona už několik let cestuje po celém světě. Do Berlína se vrátila na pár dní. Snad jen ze stesku. On po ní chtěl zapalovač a ona mu do očí nastříkala pepřák.


Hra rozdělená na tři části (Město v hlavě, Facts&Values, Vinylový koncert) sleduje jejich snahu „nastoupit do toho správného vlaku“. Jörg se učí pravidla velkoměsta. Z jeho cesty za snem se nakonec stává spíše boj o přežití, ze kterého ho nakonec musí vytahovat právě Tamla, dívka, kterou potkal v noci na nádraží. Tu mezitím zastihl nečekaný, a vlastně i nechtěný, úspěch. Ale co teď s ním?

 

Celým příběhem nás provází už jen jeden další muž, který na sebe bere pokaždé jinou roli. Jakoby to byl sám život dávající Tamle a Jörgovi lekce. V jeho ruce se ukazuje, že mířící pistole je ve skutečnosti zapalovač. A celé je to jak vystřižené z béčkového filmu. Anebo je to jen humorná nadsázka?

 

  Text v elektronické podobě je k dispozici v DILIA.